Ponuka nových bytov v Bratislave klesla počas tretieho kvartálu 2021 až o 17%. Informoval o tom risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.

„Počas jesenných mesiacov klesala ponuka nových bytov o 17% oproti druhému kvartálu. Približne rovnaký pokles, teda o 16,9% sme zaznamenali aj v prípade medziročného porovnania,“ uviedol Ondrovič.

Klesol dopyt po novostavbách

Podiel dopytu na celkovom počte voľných bytov v bratislavských novostavbách podľa Ondroviča predstavoval v treťom kvartáli tohto roka 33,2%.

„V porovnaní so začiatkom roka klesol dopyt po novostavbách takmer o 19%,“ uviedol s tým, že medzikvartálne dopyt klesal ešte výraznejšie, približne o 44%. „Ak dopyt porovnáme s hodnotami z rovnakého obdobia minulého roka, zostal relatívne nezmenený,“ doplnil.

Zdroj: Shutterstock.com

Ondrovič zdôraznil, že nízka ponuka noviniek, resp. jej výrazný pokles v posledných rokoch, je len jedným z významných determinantov nárastu cien nehnuteľností.

„Medziročné úbytky v objeme voľných bytov v bratislavských novostavbách dosahovali v prvých troch kvartáloch 2021 dvojciferné hodnoty,“ poznamenal s tým, že dynamika poklesu objemu voľných bytov sa počas roka zrýchľovala. „Ku koncu tretieho kvartálu klesol v porovnaní s predchádzajúcim rokom celkový objem voľných bytov v projektoch približne o 18%,“ uzavrel.

Viac sa dočítate v tomto odkaze. 

Zdroj: webnoviny.sk