Už nejeden mesiac sa celý svet brodí pandémiou. Ochorenie Covid-19 výrazne zasiahlo do fungovania takmer všetkého, čo nám bolo známe. Neostávalo nám tak nič, len sa v mnohom novej situácii prispôsobiť. Rovnaký nezostal ani realitný trh.

Dlhodobo počúvame o tom, že ceny nehnuteľností v Bratislave rekordne rastú. Je to tak, na trhu ich je skutočne málo, čo sa na ich cene odráža. V najbližšej dobe by sa však nastavený trend nemal meniť, a preto sa neoplatí s kúpou nehnuteľnosti čakať.

Dopady pandémie sú však na realitnom trhu badateľné aj inde. Ak si zvažoval prenájom, nikdy nebol lepší čas, tvrdia odborníci z realitnej spoločnosti LEXXUS, a. s.

Trh nájmu sa v posledných rokoch menil

Trh nájmu v posledných rokoch dynamicky napredoval, a to aj vďaka novým platformám, ktoré sprostredkovávajú krátkodobý prenájom. Služby ako Airbnb či Booking ponúkali vlastníkom nehnuteľností zaujímavé príležitosti za motivačné príjmy.

Vysoký dopyt však bol aj po strednodobom či dlhodobom nájme a trh sa tak rozvíjal aj v tejto oblasti. Situácia však nikdy nebola taká ako dnes, opisuje Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti LEXXUS, a. s.

Pred marcom 2020, teda v čase, keď sme na Slovensku ešte nemali žiaden zaznamenaný prípad Covid-19, bol pomer síl na realitnom trhu rozdelený v pomere 40:60. Len 40 % ponúk na realitnom trhu tvorili nehnuteľnosti určené na prenájom. Zvyšok sa majitelia snažili predať.

Zdroj: Shutterstock.com

Trh sa prispôsoboval situácii, dynamicky sa menil

Do vývoja celého trhu však tvrdo zasiahla pandémia. V druhom štvrťroku vlaňajšieho roka sa celková ponuka nehnuteľností na bratislavskom realitnom trhu prepadla o 4 %.

Ďalšia výrazná zmena však nastala hneď v nasledujúcom kvartáli. Množstvo nehnuteľností, ktoré slúžili na prenájom, zostalo po pandemických opatreniach prázdnych a vrátili sa na trh. V polovici roka 2020 tak došlo k enormnému nárastu bratislavského portfólia ponúk.

Zmenu zaznamenal najmä trh nájmov, kde nastal 17 % medzikvartálny nárast ponúk. Ide tak o jeden z historicky najvyšších prírastkov nehnuteľností na realitný trh, približuje realitná spoločnosť Lexxus.

Pandémia ovplyvnila viacero faktorov

Vysoký objem nehnuteľností spôsobili viaceré aspekty. Keď ľudia prešli kvôli zlej situácii na home office, často sa presúvali z prenajatých nehnuteľností späť k rodičom a podnájom už nepotrebovali.

Dôležitým faktorom bolo okrem iného aj to, že trh krátkodobého prenájmu prestal z dňa na deň efektívne fungovať. Nehnuteľnosti sa tak z Airbnb či podobných služieb presunuli do ponuky na strednodobý až dlhodobý prenájom. Ide zároveň o ponuky, ktoré sú nadštandardne zariadené, čo konkurenciu iba zvyšuje.

Dostávame sa tak k dnešku, keď sa pomer nehnuteľností vo vzťahu predaja a prenájmu otočil. Ide o pomer 40:60, avšak v neprospech nehnuteľností určených na predaj.

Zdroj: Shutterstock.com

Vysoká konkurencia, lepšia ponuka, nižšie ceny

Majitelia nehnuteľností, ktorí chceli tie svoje prenajať, zrazu čelili omnoho väčšej konkurencii než predtým. Pomery sa na realitnom trhu v Bratislave úplne zmenili a nájmy zlacňovali. V prvých fázach koronakrízy hovoríme o zlacňovaní na hranici takmer 17 %.

Vlastníci bytov, apartmánov či rodinných domov svoje nehnuteľnosti prenajímali za sumu, ktorá sa rovnala nákladom či ešte jemne pod ne. Základom bolo, aby bola nehnuteľnosť prenajatá, a to aj v prípade strát.

Na trhu je aktuálne stále pretlak nehnuteľností určených na prenájom, nestabilná situácia a konkurencia je stále mimoriadne vysoká. Každý bratislavský okres tak dnes dokáže v rámci svojej ponuky priniesť nehnuteľnosti, ktoré sa oplatí prenajať.

Asi nikoho neprekvapí informácia, že v Bratislave nájdeme najdrahšie byty priamo v starom meste. Tieto byty si v porovnaní s cenami z iných lokalít držia výrazný odstup. V priemere ide o sumu 500 eur pri jednoizbovom byte, ku ktorej sa ešte pripočítavajú energie a poplatky.

Ceny sú vysoké, no zároveň stále rastú

V Bratislave je dopyt po kúpe nehnuteľností výrazne silnejší než ponuka. Trhová cena sa však riadi výlučne zákonmi ponuky a dopytu, a teda stúpa, vysvetľuje obchodná riaditeľka realitnej spoločnosti LEXXUS Katarína Melník.

Slováci sa pri kúpe nehnuteľností nedali odradiť ani pandémiou. Príčin je viacero, opisuje Melník. Dopyt je živený napríklad historicky najnižšími úrokmi hypotekárnych úverov, ktoré sa aktuálne pohybujú pod 1 %. Pri kúpe sa aj ponáhľame, ceny totiž neustále rastú a čakať sa skutočne neoplatí.

Ľudí ku kúpe nehnuteľností poháňa aj sen po väčšom domácom priestore, na čom zohral svoju rolu najmä lockdown. A aj keď sa dopyt počas letných mesiacov spomalil, ide iba o sezónny výkyv, dodáva Melník.

Zdroj: Startitup.sk

Pozrieť ponuku nehnuteľností