Staršie byty v Bratislave za posledný rok zdraželi v niektorých kategóriách aj o viac ako 20%. Vyplýva to z vyjadrenia risk manažéra a odhadcu cien nehnuteľností realitnej spoločnosti LEXXUS Petra Ondroviča.

Najdrahšie sú dvojizbové byty

Ako uviedol, priemerná cena sekundárne ponúkaných nehnuteľností v hlavnom meste dosiahla v štvrtom kvartáli 2021 hodnotu 3 568 eur s DPH za meter štvorcový, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 nárast o 519 eur, resp. 17 %.

Za zdražovaním stál podľa Ondroviča predovšetkým nárast cien u kategórií jednoizbových a dvojizbových bytov.

„Dvojizbové byty sa z hľadiska priemernej ceny za meter štvorcový stali v štvrtom kvartáli 2021 najdrahšou kategóriou, pričom sa približujú k hranici 4 000 eur,“ skonštatoval s tým, že u jednoizbových bytov cena dosiahla 3 812 eur s DPH za meter štvorcový.

„Priemerná cena garsónok sa medziročne zvýšila o 684 eur za meter štvorcový s DPH, čo predstavuje nárast o 21,8 %,“ doplnil Ondrovič.

Rovnako rástli aj ceny bratislavských novostavieb. Podľa Ondroviča priemerná cena voľných bytov v rezidenčných nehnuteľnostiach dosiahla koncom minulého roka úroveň 3 893 eur za meter štvorcový, čo predstavuje medziročný nárast o 602 eur, resp. 18,3 %. Priemerná cena predaných bytov v novostavbách dosiahla 3 570 eur za meter štvorcový, čo je medziročný nárast až o 691 eur resp. 24 %.

Čo sa týka vývoja nájomného v Bratislave, vo štvrtom kvartáli 2021 sa priemerné ceny zvýšili u viacerých kategórií.

„Najvýraznejšie rástli ceny štvorizbových bytov (o 14,71 %) a ceny trojizbových bytov (o 10,44 %). Naopak, najvýraznejšie poklesla cena jednoizbových bytov (o 5,52 %),“ uviedol Ondrovič s tým, že dominantná kategória dvojizbových bytov zaznamenala priemernú cenu 611 eur za mesiac.

Rástol aj nájom

V tomto roku analytici zásadné zmeny v rámci cenových úrovní predávaných nehnuteľností neočakávajú.

„Rozdielnym systémom sa však bude správať trh nájmov, kde sa očakáva oživenie trhu a veľmi mierny nárast medziročných výnosov z prenájmu nehnuteľností,“ uzavrel Ondrovič.

Dáta vyplývajúce z ponúk realitných kancelárií v štvrtom štvrťroku 2021 hovoria o priemernej cene bytov predávaných na sekundárnom trhu v Bratislave vo výške 3 287 eur za meter štvorcový.

„V medziročnom porovnaní tak ceny starších bytov vzrástli až o 21,1 %, čo je najrýchlejšie tempo rastu od roku 2008,“ skonštatoval hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Najdrahšie byty sa predávali v okrese BA I, kde prvýkrát presiahli hranicu 4 000 eur za meter štvorcový.

„Zvyšné bratislavské okresy sa pohybovali na úrovni 3 000 až 3 300 eur za meter štvorcových,“ uviedla spoločnosť Bencont Investments s tým, že priemerná rozloha bytov na sekundárnom trhu dosiahla takmer 66 metrov štvorcových a priemerná absolútna cena predstavovala 213-tisíc eur.

Čo sa týka nájomného trhu v Bratislave, ten takisto pokračoval v rastovom trende. Priemerné nájomné na meter štvorcový vrátane energií dosiahlo koncom minulého roka sumu 12,51 eura.

„Medziročne sa tak nájomné zvýšilo o 8,8 %, čo síce nie je zanedbateľné číslo, no za rastom cien bytov naďalej zaostáva,“ uzavrela spoločnosť.

Zdroj: startitup.sk

Ponuka bytov v Bratislave