Bratislavský hradný kopec – miesto, kde každý meter dýcha históriou a kde sa bohaté dejiny stretávajú s bývaním o akom ste vždy snívali. Príbeh architektonického inovátorstva, ktorý je vidieť najmä na bratislavskom hradnom kopci na každom kroku, sa začína v 20. rokoch minulého storočia. V období, kedy prvá republika hľadala svoju identitu a výrazové prostriedky. A práve v tomto období vzniká nový architektonický štýl – funkcionalizmus.

Životný štýl a architektúra na Hradnom vrchu

To, že sa funkcionalizmus stal mimoriadne obľúbeným práve v Československu je odrazom danej doby. Očakávaním zadávateľov, rozhľadených a scestovaných ľudí, továrnikov a umelcov, bola potreba odlíšiť sa od všetkého čo bolo dovtedy. Vďaka silnej túžbe po novom, sa preto na Slovensku kreuje autentická lokálna architektonická scéna. Vzniká najkvalitnejšia vilová architektúra nad Bratislavou postavená vo funkcionalistikom slohu.

Nové idey tohto revolučného architektonického štýlu nanovo definovali bývanie. Na prvom mieste stanovili účelnosť, vnútornú logiku interiérov a presvetlenosť domu. Funkcionalizmus – nová cesta ako vytvoriť prostredie umožňujúce človeku viesť organizovanejší a lepší život.

Zdroj foto: Wikipedia, Bauhause
Autor: Mewes in de-Wikipedia – Vlastné dielo, Voľné dielo,

Hovorí vám niečo vila Tugendhadt? Na hradnom kopci nájdete plno podobných skvostov.

Moderné vily na hradnom kopci sa stali predstaviteľmi nového ducha doby a stavovským symbolom spoločenskej elity. Jeden z prvých projektov na území bývalých viníc si objednal lekár Dr. Albert Schlesinger a ďalšie zvučné mená nasledovali vzápätí.

Len ťažko by ste v Bratislave hľadali štvrť, ktorá nesie podpis toľkých zvučných mien slovenskej architektúry ako práve táto. Jurkovič, Konrád a Belluš tu navrhli a realizovali vily, ktoré sa stali manifestom funkcionalistického obdobia modernej medzivojnovej architektúry.

Netreba ísť tak ďaleko za hranice a jeden z najznámejších funkcionalistických skvostov – vilu Tugendhadt – nájdeme priamo v Brne. V Prahe sa zase nachádza luxusná Loosova vila, postavená v rovnakom čase, ako villa Tugendhadt.

Zdroj: Wikipedia, Loosova vilaAutor: Matěj Baťha – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5

Silná architektonická tradícia hradného kopca pokračuje projektom Hausberg

Hausberg vytvára s pôvodnými ikonickými vilami zaujímavý kontrast. Nechajte sa očariť bývaním, ktoré dokonale čerpá z histórie lokality, v ktorej sa nachádza a zároveň pracuje s budúcnosťou zachytenou v nadčasovom dizajne apartmánov, ktorých hodnota bude časom len rásť.

Ako to výstižne vystihol architekt projektu, Ing. arch. Iľja Skoček, ml. „Pri hľadaní architektonickej tváre Hausbergu sme sa pokúsili navrhnúť dom, ktorý akoby tu stál už dávno. Nie okázalý ani výrazný, ale solídny a striedmy. Taký, ktorého kvality potvrdí aj čas. Dom, ktorému pristane starnúť.”

Ikonické miesta vznikajú málokedy.

Sú vzácne ako šperky. Buďte pri zrode jedného z nich a opatrujte ho pre budúce generácie.